Plotki plotkami, ale czas na szczerą prawdę. Jak załatwić CPR.?  Ostatnio z Patrykiem wybraliśmy się do Ringkobing po CPR dla niego. Niest...

How to stay in Denmark? CPR

By | 13:39 Leave a Comment
Plotki plotkami, ale czas na szczerą prawdę. Jak załatwić CPR.? 

Ostatnio z Patrykiem wybraliśmy się do Ringkobing po CPR dla niego. Niestety sprawa nie jest tak łatwa jak wszyscy mówią. Nie wierzcie plotkom, że Wasza druga połówka dostanie CPR, bo jesteście studentami w Danii. Nie, nie dostanie. 

CPR można dostać, jeżeli:

* jest się studentem
* ma się pracę
* udowodnicie, że jesteście w stanie sami się utrzymać
* macie rodzinne powiązania. 

1. Składacie papiery na studia i szkoła Wam załatwia CPR. Jeżeli bierzecie rok przerwy ten CPR pozostaje na dłużej. 

2. CPR dostaniecie również jeżeli podejmiecie się pracy. Wtedy jedziecie do Statsforvaltningen (najbliższy tutaj w Ringkobing) i prosicie o Application for EU-residence document. Najlepiej wziąć dwie kopie. Dopiero z tym wracacie do pracodawcy i z powrotem do Statsforvaltningen. Aby dostać CPR należy pracować 12-15h w tygodniu. 

3. To jest najtrudniejsza sprawa. Jeżeli rodzice Was utrzymują muszą osobiście przyjechać i pokazać wydruki z banku, że stać ich na Wasze utrzymanie. Ponadto musicie podpisać deklarację, że nie będziecie pobierać pieniędzy od Danii. Możecie się również powołać na dofinansowania z Unii etc, ale wszystko trzeba przedstawić na papierze, ale przez to jest chyba najciężej dostać CPR. 

4. Sprawy rodzinne. Jeżeli ja bym miała pracę i byśmy byli małżeństwem Patryk by dostał CPR. Jednak jako studentka nie mogłabym mu tego dać. Jeden z małżonków musi pracować. Tak samo jak teraz z Julką. Mała będzie miała pozwolenie w Danii, ale nie dostanie rodzinnego, bo żadne z nas nie pracuje i nie płaci podatku. Jeżeli jedno z nas będzie pracowało mała będzie miała wypłacane rodzinne. Póki co musimy jej załatwić polski lub duński paszport w ciągu trzech miesięcy od narodzin. 


Jeżeli chcecie posiedzieć w Danii nie ubiegając się o CPR możecie to robić przez 3 miesiące. Do pół roku możecie "szukać" pracy. Potem jeżeli ktoś Was sprawdzi możecie dostać karę a i tak będziecie musieli wrócić do Polski. To jest to co nam Pani w Statsforvaltningen  powiedziała. 

Jak widzicie nie jest tak łatwo. Najlepiej jest być studentem i dostać pracę. Pamiętajcie również, że CPR jest na określony czas. Jeżeli skończycie studia musicie ubiegać się o przedłużenie. Po pięciu latach mieszkania w Danii i posiadania CPRu możecie ubiegać się o stałe pozwolenie, ale musicie też mieć zaliczone trzy czy cztery poziomy duńskiego. Duński jest darmowy przez pierwsze trzy lata, jeżeli macie CPR.



Jeżeli macie jakieś pytania piszcie na priv, może będę w stanie Wam pomóc ;) 
Nowszy post Starszy post Strona główna

0 komentarze :