Dopóki niemowlę żywi się wyłącznie mlekiem matki, nie mamy dylematu, jakie jedzenie podawać dziecku. Gdy nadchodzi moment na rozszerz...

Jedz na zdrowie

By | 11:46 Leave a Comment


Dopóki niemowlę żywi się wyłącznie mlekiem matki, nie mamy dylematu, jakie jedzenie podawać dziecku. Gdy nadchodzi moment na rozszerzenie diety niemowlęcia, stajemy przed istotnym wyborem - kupować gotowe dania czy samodzielnie gotować posiłki maluchowi?


Domowe obiadki

Jeśli gotujemy w domu żywność dla niemowląt, pamiętajmy koniecznie o kilku ważnych zasadach zdrowego żywienia. Nie gotujmy dań dla dziecka z produktów niskiej jakości. Wybierajmy żywność ze sprawdzonych, najlepiej ekologicznych źródeł. Kupując warzywa i owoce, sprawdźmy, czy są one świeże i nie są zepsute. Unikajmy przetworzonych warzyw i owoców w puszkach lub słoikach. Tego rodzaju przetwory zawierają zbyt dużą ilość cukru, soli lub innych niezdrowych dla dziecka sztucznych dodatków. Tak samo jak z warzywami i owocami, postępujmy z mięsem. Powinno pochodzić ze sprawdzonego źródła i być jak najbardziej świeże. Dla niemowlęcia najlepsze dania przyrządzimy z chudego mięsa królika, wołowiny, cielęciny, kurczaka lub indyka. Dania gotujemy na parze, pieczemy lub dusimy. Nie powinniśmy ich doprawiać solą, pieprzem lub innymi przyprawami. Gotowy posiłek miksujemy. A jeśli chcemy go zamrozić, róbmy to w małych porcjach w pojemnikach do mrożenia żywności.  

Gotowe dania ze sklepu

Gotowa żywność dla niemowląt jest przygotowywana ze składników, które przechodzą bardzo restrykcyjne kontrole jakości. Posiadają także odpowiednie atesty. Tego rodzaju posiłki są często uzupełniane przez producentów w różnego rodzaju witaminy i minerały. Dodatkowym atutem gotowych dań jest informacje producenta, do jakiego wieku dziecka odpowiednio je dobrać. Kupując gotowe dania w słoiczkach, oszczędzamy czas, potrzebny na skompletowanie składników do gotowania. Tak jak w przypadku samodzielnego przygotowywania posiłków, w przypadku dań gotowych musimy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Zwracajmy przy zakupie uwagę na termin przydatności do spożycia. Jeśli nie wykorzystamy całego słoiczka na raz, przechowujmy go w lodówce maksymalnie przez kolejne dwie doby. Dostosowujmy rodzaj pokarmu do wieku dziecka zalecanego przez producenta podanego na opakowaniu. Gotowych dań nie doprowadzajmy do wrzenia. Lekko je tylko podgrzewajmy.


Nowszy post Starszy post Strona główna

0 komentarze :