Dysharmonia to  oczywiście przeciwieństwo harmonii, niezgodność elementów układu, brak współdziałania pomiędzy nimi, brak uporządkowania. W ...

Concept Design- życie bez metek

By | 16:32 Leave a Comment
Dysharmonia to oczywiście przeciwieństwo harmonii, niezgodność elementów układu, brak współdziałania pomiędzy nimi, brak uporządkowania. W codziennym życiu mamy wiele przykładów dysharmonii np. gubiące się skarpetki w praniu, kolory schodzące z ubrań, problemy z dopasowaniem ubrań do figury, problemy z Internetem etc. 






Przykładów jest wiele. Jednym z takich problemów są metki (care lables) w ubraniach. Najczęściej są one za długie i niewygodne (ZARA), lub wyglądają jak małe książeczki (H&M). Większość ludzi je wycina tracąc informacje na temat dbania o produkt czy też informacje na temat materiału bądź miejsca produkcji. Ale wyobraź sobie ubrania bez metek, ale z wszystkimi informacjami. Pewnie zastanawiasz się jak to możliwe.. Już Ci opowiem.. 

Podczas ostatniego projektu Concept Design nasza grupa wymyśliła, że zastąpimy wszystkie metki chipami. Jak wiadomo chipy są malutkie (0,5mmx0,5mm) i bardzo lekkie (>1g), także nikt nie zauważyłby ich "obecności". Oczywiście wiadomo, że same chipy się nie przeczytają, dlatego każdy użytkownik smartphona mógłby ściągnąć specjalną aplikację, która skanowałaby i czytała nasze chipy. Dla osób, które nie są technologiczne mamy inne rozwiązanie. Do każdej metki z ceną byłaby dołączona metka z wszystkimi informacjami na temat dbania o ubrania. 

Skąd ten pomysł.? 

Naszą główną grupą docelową są mamy z małymi dziećmi. Dlaczego.? Ponieważ małe dzieci są narażone na wiele podrażnień jeżeli nie wycinamy im metek z ubranek. Ponadto wycinając metki czy wypruwając je, wiele razy je uszkadzamy. Uwierzcie mi, że nie każda mama ma maszynę do szycia by to naprawić czy też czas żeby zszyć rozprute ubranko. Nasz pomysł został zaakceptowany przez wiele mam z którymi przeprowadziliśmy ankiety i zapoznaliśmy je z pomysłem. Nawet większość naszych ankietowanych pytała kiedy nasz pomysł pojawi się na rynku. 

Aplikacja

Tak jak mówiłam do chipów będzie specjalna aplikacja na smartphone- DOT●LABEL. Kropka będzie pokazywała na ubraniu gdzie dokładnie znajduje się chip, czyli w którym miejscu należy zeskanować, aby uzyskać informacje. Dodatkowo aplikacja będzie zaprogramowana tak, że każdy użytkownik będzie mógł stworzyć swoją wirtualną garderobę. Szafa może być podzielone na kategorie według ostatnio dodanego rodzaju odzieży, instrukcji prania i marki. Użytkownik może również zobaczyć wszystkie rzeczy, które mogą być prane w tej samej temperaturze lub których nie należy suszyć. 



Czy nowa technologia wpłynie na cenę?

Wszystko zależy od tego jak duża firma chciałaby wprowadzić taką technologię. Im większe firmy tym większe zamówienia, a tym samym niższe ceny od producentów. Wiadomo, jeżeli np. H&M zamówiłby milion takich chipów, to cena jednego chipu by była mniejsza, niż u firmy, która zamówiłaby tylko tysiąc. Z tego co się dowiedzieliśmy cena zwykłej metki i jej wszycie kosztuje ok. 30 groszy, w Chinach. Chipy już istnieją, a ich cena rynkowa z roku na rok spada. 

Co dalej z pomysłem? 

Tak, to był projekt szkolny, ale myślę, że za kilka lat ma szansę wejść w życie normalne. Dzielę się z Wami tym pomysłem, ponieważ jestem ciekawa co wy na to i chętnie przeczytam komentarze jakie tu zostawicie. Nasz grupa dostała za ten projekt najwyższą ocenę, 12, ponieważ nauczyciele stwierdzili, że pomysł jest innowacyjny i ma duże szanse. Oczywiście jest jeszcze kwestia zmieniającego się prawa w świecie mody, ale jest to również pomysł, który może wpłynąć pozytywnie na ekologię, więc mogą być jakieś ustępstwa. 
Nowszy post Starszy post Strona główna

0 komentarze :